Cikkünkben összegyűjtöttük neked 8 napjainkban is gyakori hiánybetegség legtipikusabb tüneteit. Ismerkedj meg azokkal a vitaminokkal és ásványianyagokkal, amelyekből lehet, hogy te sem fogyasztasz eleget! Ismerd fel a vitaminhiányok tüneteit és tudd meg, mely ételek fogyasztása segíthet pótolni ezeket az értékes tápanyagokat!
Vas
A vas egy esszenciális ásványianyag, a vörösvérsejtek fontos komponense, amely a hemoglobinhoz kötődve segít a vér oxigénszállításában. A vashiány a világon az egyik legelterjedtebb hiánybetegség – a föld népességének 25%-át érinti, nők körében ez az érték 30, terhes nők esetében 42% fölötti. A vashiány tünetei szorosan kapcsolódnak a vas vérképzésben betöltött szerepéhez, így összhangban vannak a vérszegénység általános tüneteivel, ezek a: fáradtság, gyengeség, legyengült immunrendszer, kognitív képességek romlása.
Jó, ha tudod, hogy az étrendi vasnak két formája van: az állati eredetű ételekben található hemvas és a növényi eredetű nemhemvas. A kettő közül a hemvas könnyebben hasznosul az emberi szervezetben, a nemhemvas felszívódását pedig úgy tudod javítani, ha a növényi, vasat tartalmazó ételeket C-vitaminnal és hemvasat tartalmazó ételekkel kombinálod. Jó forrásai a vasnak: vörös húsok, belsőségek, kagylófélék, bab, magvak, levélzöldségek, feketeribizli.
Tipp: a következő vörös húst tartalmazó vacsid mellé fogyassz C-vitamint és nemhemvasat egyaránt tartalmazó DÉR Juice feketeribizlis almalevet!
D-vitamin
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami az immunrendszered működését szabályozó hormonként támogatja egészségünk megőrzését, mindemellett pedig szerepet játszik a csontok egészségének fenntartásában is. UVB-sugarak hatására, koleszterinből termelődik a bőrünkben, így a téli hónapokban gyakrabban előfordul a hiánya, amely a vírusos megbetegedések téli gyarapodásával is szoros összefüggésben van. Az Egyenlítőtől távolodva nő a D-vitamin hiányának kockázata: Magyarországon egyes források szerint tél végére a lakosság 90%-ának a vérében nem mutatható ki ideális mennyiségű D-vitamin.
A hiánytünetek lassan alakulnak ki és nem mindig egyértelműek: izomgyengeség, gyakori csonttörések és -repedések, gyerekeknél a növekedés elmaradása jelentkezhet, a D-vitamin hiányának következtében nő a fertőzéses és rákos megbetegedések kockázata is.
Csak nagyon kevés élelmiszer tartalmaz értékelhető mennyiséget D-vitaminból – ilyen például a tőkehalmájolaj, a zsírosabb húsú halak (lazac, makréla, szardínia, pisztráng) és a tojássárgája – ezért érdemes figyelmet szentelni arra, hogy ha lehet, mindennap töltsünk 10 percet fedetlen bőrrel, fényvédő használata nélkül a napon. Ha laborértékeink elégtelen mennyiségű D-vitamin jelenlétét mutatják ki a vérünkben, akkor jó minőségű D3 vitamincseppekkel is segíthetünk szervezetünknek feltöltődni orvosi kontroll mellett.
Kalcium
A kalcium testünk minden sejtjében jelen van, csontjaink és fogaink kiemelten fontos építőköve, emellett biztosítja az idegek, a szív és az izmok megfelelő működését. A vérben lévő kalcium mennyiségét szervezetünk igyekszik szigorú keretek között tartani, ezért ha nem viszünk be elég kalciumot, kénytelen a csontokból és fogakból pótolni azt, amire a vérünkben szükség van.
A kalciumhiány leggyakoribb tünete a csontritkulás, amely a csontjaink törékenységéhez vezet. Ezt elkerülendő érdemes figyelmet szentelnünk a kalciumban gazdag ételek fogyasztására. Az egész halat tartalmazó halkonzerv például nagyszerű választás, de sok kalcium van a sötétzöld leveles zöldségekben (spenót, fodros kel), a brokkoliban és a narancsban is.
Kálium
A kálium egy esszenciális ásványianyag, amely testünk számos élettani folyamatában szerepet játszik: szabályozza az izomösszehúzódásokat, támogatja az idegek egészséges működését, és segít fenntartani a folyadékegyensúlyt. A zöldségek, gyümölcsök és magvak a kálium jó forrásai, modern életmódunk azonban a káliumszegény, feldolgozott ételeket részesíti előnyben, ami hozzájárulhat az elégtelen káliumbevitelhez.
Káliumhiány tünetei lehetnek:
- fáradékonyság
- izomgörcsök
- zsibbadás
- szabálytalan szívverés
- magas vérnyomás
Ha szeretnél egy kis extra figyelmet szentelni káliumbevitelednek, fogyassz sok gyümölcsöt és zöldséget (például banánt, sárgabarackot, spenótot, brokkolit), hüvelyeseket (lencsét és babot) és olajos magvakat. Ha pedig folyékony káliumlöketre vágysz, akkor ajánljuk figyelmedbe meggy– és almás céklalevünket. Előbbiből egy 0,33 literes üveg 600 mg (27% NRV), utóbbiból pedig 861 mg (39% NRV) káliumot tartalmaz.
Magnézium
A magnézium több mint 300 enzimreakcióban játszik szerepet, emellett fontos szerepe van a csontok és fogak szerkezeti egészségének megőrzésében. Túl alacsony magnéziumbevitel esetén nő a cukorbetegség, az anyagcserezavarok, szívbetegségek és a csontritkulás kockázata. A hiánytünetek közül talán a visszatérő izomgörcsök a legjellegzetesebbek, emellett a szabálytalan szívverés, kimerültség és migrén is utalhat magnéziumhiányra.
Ha magnéziumban gazdagabb ételeket keresünk, akkor az olajos magvak, a jó minőségű étcsoki és a sötét leveles zöldségek jó választásnak tűnnek. Az ételekben lévő magnézium mennyiségével kapcsolatban érdemes azonban megemlíteni, hogy a modern mezőgazdasági gyakorlatok sajnos nagyban hozzájárultak a talaj magnéziumtartalmának drasztikus csökkenéséhez, ennek következtében pedig a termesztett növényekben előforduló magnézium mennyisége is csökkent. Gyümölcsösünk viszont ebből a szempontból szerencsés helyzetben van. A derecskei talaj ugyanis rendkívül gazdag magnéziumban (és kalciumban is). Almáink beltartalmi értékeinek vizsgálata mellett rendszeres talajanalízissel is ellenőrizzük a fák számára a termőtalajban elérhető ásványianyag mennyiségét. Ezzel biztosítjuk azt, hogy Derecske almáink a követelményeknek megfelelő ásványianyag-tartalommal rendelkezzenek.
Tudtad, hogy a gyümölcsök közül a mangó is jó forrása a magnéziumnak? Egy gyümölcs az ajánlott napi bevitel 11%-át tartalmazza, ezt a szuper tulajdonságát derecskei almalevünkkel kombinálva fokozottan élvezheted.
B9-vitamin
A B9 vitamin szerepet játszik DNS-ünk felépítésében és javításában, illetve a vörösvérsejtképzésben. Nem megfelelő mennyiség bevitele esetén vérszegénységi tüneteket (kimerültség, sápadtság), nyelvduzzanatot, idegkárosodást, őszülést, várandós nőknél pedig születési rendellenességeket okozhat.
A szintetikus folsav, illetve a természetes táplálékokban előforduló folát a B9-vitamin két különböző formája, amelyek szerkezetükben és hasznosulásukban is kissé eltérnek egymástól. A természetes folátot szervezetünk könnyebben hasznosítja, ezért mindenképp érdemes az étrendi B9-forrásokat, illetve a folát- (és nem folsav) tartalmú étrendkiegészítőket előnyben részesíteni, ha a B9-vitamin pótlása a cél. Fontos azt is tudni, hogy a folátszükséglet bizonyos körülmények között megemelkedik: ilyen a terhesség, a túlzott alkoholfogyasztás és bizonyos felszívódási zavarok fennállása.
Szuper természetes B9-források a hüvelyesek, a levélzöldségek, a tojás, a cékla és az avokádó is. Ha szeretnél folátbevitelednek egy ízletes löketet adni, akkor próbáld ki almás céklalevünket, amely 70%-ban tartalmaz B9-ben gazdag céklát, amelyet a finom Derecske alma édessége tesz teljessé.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy a szuper folát és káliumtartalma mellett miért érdemes még céklát fogyasztani, olvasd el egyik legnépszerűbb blogcikkünket is!
C-vitamin
A C-vitamin rengeteg friss gyümölcsben és zöldségben megtalálható, így a súlyos hiánybetegségek kialakulása – mint amilyen a régi idők tengerészeit sújtó skorbut – ma viszonylag ritka. Van azonban néhány tünet, ami arra figyelmeztethet, hogy mégsem viszel be eleget ebből a téli hónapokban igen fontos, immunerősítő antioxidánsból. Ezek között szerepel például:
- a fogínyvérzés
- száraz, sérült bőr
- abnormálisan göndörödő testszőrzet, élénkpiros szőrtüszők
- zúzódások és lassan gyógyuló sebek
- duzzadt ízületek
- fáradékonyság és rosszkedv
- gyenge immunitás.
A megfelelő mennyiségű C-vitamin bevitele tehát jót tesz a bőrödnek, a hangulatodnak és a védekezőrendszered működésének is. Ha természetes forrásból pótolod, ezt a vízben oldódó vitamint gyakorlatilag túladagolni sem tudod, így mindenképpen megéri nagy figyelmet szentelni a C-vitaminban gazdag ételek és italok fogyasztására. Ilyen például a homoktövis, az eper, a paprika vagy a kivi, de minden egyes gyümölcs és zöldség elfogyasztásával növeled a napi beviteledet. A DÉR Juice-ok közül C-vitamintartalom tekintetében a homoktövises almalé és a gyömbéres almalé viszi a pálmát, ezekből már egyetlen deciliter tartalmazza a napi ajánlott mennyiséget: előbbi 80 mg, utóbbi 112 mg C-vitaminnal járul hozzá az egészségünk megőrzéséhez.
Ha szeretnéd felturbózni vitaminbeviteledet egészséges és finom, hazai gyümölcslevekkel, akkor a DÉR Juice-ban nem fogsz csalódni! Kíméletes feldolgozási technológiánknak köszönhetően hidegen préselt gyümölcsleveink jobban megőrzik a gyümölcsök beltartalmi értékeit, mint sűrítményből készült társaik. Ha kíváncsi vagy arra, hogyan és miből készítjük cukormentes (hozzáadott cukrot nem tartalmazó) termékeinket, ebből a cikkből azt is megtudhatod. Keresd termékeinket üveges vagy gazdaságos dobozos kiszerelésben a webshopban!
Források:
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-c/
https://publicatio.bibl.u-szeged.hu/24663/1/Takacs.pdf
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-deficiency-symptoms
https://www.healthline.com/nutrition/7-common-nutrient-deficiencies
https://www.healthline.com/health/folate-deficiency#symptoms
https://www.healthline.com/nutrition/potassium-deficiency-symptoms