Életünk jelentős részét töltjük a munkahelyünkön. Sokszor ez bizony azt jelenti, hogy a nap egyharmadában egy székben ülve a képernyőre meredünk, ami természetesen kihat a közérzetünkre és az egészségünkre is. Van azonban néhány apró szokás, amelynek segítségével sokat tehetünk vitalitásunk megőrzése érdekében. Kövesd ezeket az egyszerű tanácsokat és érezd magad jobban akár már ma!
Tedd el a nasikat!
Ha nem látom, nem létezik, ugye? Az asztalra kikészített kekszek és cukorkák minden alkalommal keringőre hívnak, akárhányszor feléjük téved a tekinteted? Ha engedsz a csábításnak, ez napi több száz plusz kalóriát is jelenthet, arról nem is beszélve, hogy ezek a falatkák hasznos tápanyagokat csak csekély mennyiségben tartalmaznak, így kis idő múlva újra könyékig a sütis tálban találod majd magadat. Ez pedig egyenes út a nem kívánt kilók felfelé. Ha a kedvedet szeretnéd feldobni, inkább sétálj egyet a friss levegőn, ha viszont valóban éhes vagy, válassz természetes és makrókban kiegyensúlyozott nassolnivalókat, például gyümölcsöket magvakkal vagy túróval, mozzarellagolyókat koktélparadicsommal és olívabogyóval vagy hummuszt répával és zellerrel – ezek a nasik kalóriák mellett tápanyagokkal is feltöltenek majd.
Tedd teljessé az ebédedet!
A délutáni nasi gondolatától is könnyebben megszabadulhatsz, ha kiegyensúlyozott az ebéded. A nap minden étkezésére általánosságban igaz, hogy akkor űzi el az éhségedet jó hosszú időre, ha tartalmaz elegendő mennyiségű fehérjét, egészséges zsírokat és rostot is. Ezzel a kombinációval hosszabb ideig jóllakottnak érezheted magad, miközben a vércukorszinted egyensúlyáról is gondoskodsz. Persze nem kell mindennap a tökéletességre törekedned. Már apró kiegészítésekkel is rengeteget tehetsz az egészségesebb táplálkozásért. Pizzát rendeltek ebédre? Rendelj a szeleted mellé egy adag friss salátát grillezett csirkemellel! Instant leves? Dobd fel egy kis kókusztejjel, főtt garnélával és friss bébispenóttal! Az extra vitaminokról pedig adalékmentes, direkt préselésű DÉR Juice gyümölcslevek formájában is gondoskodhatsz – sőt, egy pohár zamatos gyümölcslével a desszert iránti vágyadat is kielégítheted.
Hidratálj!
A munkába merülve könnyű megfeledkezni a folyadékbevitelünkről. Ahhoz azonban, hogy szervezetünk megfelelően működhessen, napi 10 pohár folyadékra mindenképp szükségünk van (ez természetesen évszaktól és az ételeink nedvességtartalmától függően változhat). Legyen a célod az, hogy óránként megiszol egy pohárka vizet, ehhez állíthatsz be magadnak emlékeztetőt vagy tölthetsz le alkalmazást, illetve böngészőbővítményt is, ami adott időközönként figyelmeztet majd. Tudtad, hogy az a bizonyos kora délutáni álmosság is sokszor az elégtelen folyadékbevitel eredménye? Ha nem csúszik le olyan könnyen a natúr víz, dobd fel a napodat például zamatos, természetes gyümölcslevekkel. A DÉR Juice 100% direkt préselésű levei például fröccsként is isteniek.
Mozogj, amennyit tudsz!
A testmozgás elengedhetetlen fittségünk és egészségünk megőrzéséhez. Jó ötlet például egy séta ebéd után vagy – ha szorít az idő, egy egészséges szendviccsel a kezedben – ebéd közben. Ezzel nemcsak kalóriát égetsz, de a stressz-szintedet is csökkented, miközben felfrissülsz. Találj egy sétapartnert, akivel akkor is ki tudjátok mozdítani egymást, amikor túl elfoglaltnak érzitek magatokat! Ha valami izgalmasabbat szeretnél, a szünetet használhatod irodai jógára is, online remek videókat találsz – mint például ez. Ehhez pedig még a székedből sem kell felállnod. Munka előtt és után is könnyen belecsempészhetsz egy kis testmozgást a dolgos mindennapokba: biciklizz a munkahelyedre, szállj le egy megállóval korábban a villamosról, parkolj távolabb az irodától vagy lépcsőzz lift helyett!
Figyelj a testhelyzetedre!
A nem megfelelő testtartás és eszközhasználat hosszú távon mozgásszervi és szemproblémákhoz, fejfájáshoz vezet és még légzésünket is felületessé teheti, ezzel megakadályozva, hogy szervezetünket megfelelő mennyiségű oxigénnel lássuk el. A helyes és hosszú távon problémamentes munkakörnyezet kialakításához ezekre érdemes figyelned:
- A monitorod felső része legyen szemmagasságban, körülbelül kartávolságra tőled! Ha ebből a távolságból nem látod jól a képernyődet, csak növelj a betűméreten!
- Engedd le a vállad, a könyök legyen párhuzamos a talajjal a csukló vonala csak minimális mértékben törjön meg!
- A székednek legyen hát- és kartámlája is – minél inkább állítható és személyre szabható, annál jobb!
- Combcsontod legyen párhuzamos a padló vonalával a talpad pedig érjen le a földre kényelmesen úgy, hogy sípcsontod a comboddal 90-120 fokos szöget zár be.
Érdemes vigyáznunk szemünk egészségére is. Alkalmazd a 20-20-20-as szabály az egésznapos képernyőhasználat kompenzálására: nézz 20 percenként 20 másodpercig egy legalább 20 láb (körülbelül 6 méter, de ha van rá lehetőséged, akkor akár 20 méter) távolságra lévő tárgyra!
Éljen a szabadság!
Az egészséged megőrzéséhez fontos a pihenés. Ahhoz, hogy ténylegesen ki tudj kapcsolódni, nem elég a hétvége. A hosszú szabadságok, amikor tényleg nem gondolsz a munkára, segítenek feltöltődni, csökkentik az egészségre káros krónikus stressz negatív hatásait. Ezek a feltöltődések fontos szerepet játszanak a kiégés megelőzésében. A kiégés napjainkban rengeteg embert érint, hatással van az immunrendszerünk működésére, az alvásunk minőségére és az emberi kapcsolatainkra is. Mentális és fizikai egészséged megőrzése szempontjából is fontos tehát, hogy időről időre kiszabadulj a munkából – még akkor is, ha rajongásig szereted, amit csinálsz. Ugye szeretnéd, ha ez így is maradna?
Ezek lennének a mi munkahelyi egészségtippjeink. Van köztük olyan, amit te már tudatosan alkalmazol? Mi az, amit ki szeretnél próbálni?